DIY Power bars

7:08 p.m. on June 14, 2011 (EDT)
0 reviewer rep
52 forum posts

I'm kinda burned out on commercial Power/nutrition bars, so, I thought I'd try some DIY recipes. I saw a couple of recipes by Alton Brown (Good Eats) that I'd like to try out. I really like DIY because you can customize the protein v carbs v fiber v salt, etc. Does anyone have a way of packaging DIY power bars that would work for trail use? Maybe vacuum pack? how long will these last?

8:56 p.m. on June 14, 2011 (EDT)
TRAILSPACE STAFF
501 reviewer rep
2,990 forum posts

I'm curious. Can you post a link to the Alton Brown recipes, please?

2:19 a.m. on June 15, 2011 (EDT)
0 reviewer rep
52 forum posts

http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/protein-bars-recipe/index.html

This is one. I actually watched the video and it really goes into the nutritional values, protein, etc.

2:20 a.m. on June 15, 2011 (EDT)
0 reviewer rep
52 forum posts

Here's the video

10:02 p.m. on July 5, 2011 (EDT)
43 reviewer rep
107 forum posts

Will be trying it out Friday night..Tell you more saturday AM..

Thanks for the post..

8:39 p.m. on July 7, 2011 (EDT)
43 reviewer rep
107 forum posts

OK!! I couldn't wait till friday..

I made the Oatmeal bars or Nutration bars..

list of stuff:

.76 cents  2 cups Oats  

$1.15    3 oz Almonds

.60   1.5 oz Sunflower seeds

.67    1.5 oz  Wheat Germ

.12   1,75 oz Dark Brown sugar

1.50   6oz Honey

.20  1oz butter

.10  2t  vanilla

.05  .5 salt  & Oil for Pan

$1.50  6.5oz Dried Fruit(Cherries $4.29,Blueberries $3.69 added cost)

Total  $6.70  Cut into 12 bars = .56 Each

9x9 pan cut in 12 even pieces size of a "normal" size bar

Tasted very good but not sure about cost..I bought dried fruit from Big Lots

for $1.50 for 6oz that is where my $1.50 Cranberries,Banana & Mango.

 

 

 

7:49 p.m. on July 8, 2011 (EDT)
0 reviewer rep
52 forum posts

I musta screwed up the recipe somehow. The bars I made tasted horrible.

8:39 a.m. on July 9, 2011 (EDT)
0 reviewer rep
50 forum posts

Add cost of stove energy, your time, driving & shopping time, cooking/measuring, mixing time . . .?

I can get Cliff Bars for less than .90$ each, and their wrapped, fresh, less sugar.

Is the pay-off the "fun of cooking"?

1:29 p.m. on July 9, 2011 (EDT)
43 reviewer rep
107 forum posts

I made 3 more "batchs" Banana/Walnut,Apple/Pecan & Peanut Butter..

1st 2 B/W & A/P add 3.69 per pan...$10.00 for 12 bars..

 

They are very good but not sure if worth my time... Only good thing is my 3 year old granddaughter helped..and likes them..Bonding Time I guess...

I want to know how that guy makes them for a nickel each?? Must cut them real small.lol

Clif bars are the bomb....

1:04 a.m. on July 12, 2011 (EDT)
57 reviewer rep
59 forum posts

I believe a "Nickel" was an off-the-cuff spur of the moment joke.  Cliff is looking good, a bit more doe, but less time making it.  Be fun to try sometime though...

12:39 p.m. on August 16, 2011 (EDT)
153 reviewer rep
235 forum posts

I am going to have to try it.  Us folk with tree nut & peanut allergies can only eat about 2 of the many different Cliff bars.  Most use some form of those substances in almost all of the bars.  I've got options:)

1:04 p.m. on August 16, 2011 (EDT)
245 reviewer rep
1,469 forum posts

Migolito said:

I musta screwed up the recipe somehow. The bars I made tasted horrible.

  Sugar ?

8:18 p.m. on August 24, 2011 (EDT)
43 reviewer rep
107 forum posts

Used the same ingred.. Pnuts instead of Almonds..Peanut Butter 6.5 oz instead of dried fruit.. THE BEST!!!!!! Wife even likes them..

Made a batch with some choc chips...Not good messy....

July 23, 2014
Quick Reply

Please sign in to reply

 
More Topics
This forum: Older: Stick Bread Newer: Stove of the Week: Hank Roberts Mini Stove
All forums: Older: Somebody poisoned the waterhole! (Q for Otto) Newer: Re-Watterproofing Helly-Tech